Суриштирув ва тергов органларининг кадрлар салоҳиятини ошириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 август куни суриштирув ва тергов органлари учун кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
Тегишли идоралар мутасаддилари тергов ва дастлабки суриштирувларни олиб боришдаги муаммоли омиллар, янги пайдо бўлаётган таҳдид ва жиноят турларини ҳисобга олган ҳолда терговчи кадрларнинг салоҳиятини оширишга қаратилган чора-тадбирлар юзасидан ахборот берди.
Хусусан, коррупциявий ҳуқуқбузарликлар, иқтисодий жиноятчилик ҳамда кибермаконда ёки ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилаётган жиноятларни тергов қилиш бўйича фаолиятнинг методик таъминотини такомиллаштириш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари замон талаблари ва халқаро стандартлар асосида суриштирув ҳамда тергов идоралари учун профессионал кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини узлуксиз ошириб боришнинг янги самарали тизимини яратиш бўйича топшириқлар берди.

Обсуждены меры по повышению кадрового потенциала органов дознания и следствия
Президент Шавкат Мирзиёев 3 августа ознакомился с презентацией о планах по совершенствованию системы подготовки кадров органов дознания и следствия.
Ответственные лица соответствующих органов представили информацию о проблемных факторах, имеющихся на сегодняшний день в ведении дознания и предварительного следствия, повышении уровня кадрового потенциала следователей с учетом возникающих новых угроз и видов преступлений, а также меры по их устранению.
В частности, особо отмечена актуальность совершенствования методического обеспечения следственной деятельности в сфере расследования коррупционных правонарушений, экономической преступности и преступлений, совершаемых в киберпространстве или с использованием информационных технологий.
Главой государства даны адресные поручения по созданию новой эффективной системы подготовки профессиональных кадров для органов дознания и следствия, их переподготовки и непрерывного повышения квалификации на основе требований времени и международных стандартов.