Президент: «Мен нафақат Ўзбекистон, Қорақалпоғистоннинг ҳам фарзандиман»
Шавкат Мирзиёев Ёшлар куни муносабати билан ўтказилган тадбирда сўзлаган нутқида «бағрикенг, танти, қийинчиликларни мардонавор енгиб ўтаётган қорақалпоқ халқини эъзозлашини» таъкидлади. «Меҳр ва ғурур билан айтаман, мен нафақат Ўзбекистон, Қорақалпоғистоннинг ҳам фарзандиман», — деди президент.
30 июнь куни президент Шавкат Мирзиёев «Янги Ўзбекистон» боғида Ёшлар куни муносабати билан ташкил этилган тадбирда иштирок этди, деб хабар берди давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
«Сизлар билан учрашиш, кўнглингиздаги эзгу орзу ва режаларингиз билан ўртоқлашиш, таклиф ва ташаббусларингиз ҳақида эшитиш менга доимо қувонч ва ғурур бағишлайди», — деди у ўз нутқида (президент матбуот котиби Шерзод Асадов келтирган иқтибос).
Шавкат Мирзиёев дунёдаги мураккаб вазият ҳақида ҳам гапирди: «Ҳар куни янги-янги хавф-хатарлар ва ташвишларга дуч келаяпмиз. Бундай вазиятларда халқимизнинг иродаси ва матонатига таяниб, Ўзбекистоннинг миллий манфаатларига жавоб берадиган ягона тўғри йўлни топиш учун биргаликда интилмоқдамиз. Меҳнаткаш ва бағрикенг, олижаноб халқимиз, сиздай билимли, фаол ва шижоатли ўғил-қизларим бор экан, биз ҳар қандай қийинчиликларни албатта енгиб ўтамиз!»
Унинг айтишича, мамлакатда «Бетакрор юртимизда барқарор жамиятни ва бардавом тараққиётни таъминлаш — барчамизнинг бош мақсадимиздир!» шиори остида ислоҳотларнинг янги даври бошланмоқда.
Фото: Президент матбуот хизмати
Президент шу кунларда мамлакатда Конституцияга киритилган ўзгартиришларнинг умумхалқ муҳокамаси давом этаётганини эслатди. «Бу борада келиб тушган таклиф ва ташаббусларнинг 70 фоиздан ортиғи айнан ёшларимиз томонидан билдирилгани мени жуда қувонтирди», — деди у.
«Албатта, янгиланаётган Конституция, бу — сизларнинг Конституциянгиз!», — деди давлат раҳбари ёшларга мурожаат қилиб. «Ҳеч қачон унутманг, сизлар инсон ҳар томонлама эркин, озод ва фаровон яшайдиган, Янги Ўзбекистонни ҳамда Учинчи Ренессанснинг бунёдкорларисиз», — деди у.
Президент ёшларга ўз олдига қўйган режа ва марраларга эришиши учун барча шароитларни яратиб беришга тайёр эканини билдирди.
«Қорақалпоғистондан Андижонгача, Сурхондарёдан Тошкентгача — барча ҳудудлардаги ёшларимиз Янги Ўзбекистонни барпо этишдек буюк мақсадимиз йўлида бир тану бир жон бўлиб, дадил олға интилишлари керак», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Фото: Президент матбуот хизмати.
Шавкат Мирзиёев видеоалоқа орқали Қорақалпоғистон ёшлари ва раҳбариятига мурожаат қилар экан, «Буюк қорақалпоқ халқини, буюк қорақалпоқ халқи ёшларини» табриклади. У «икки халқ меҳр-оқибат ва муштарак фикр билан бирлашиб, бир-бирига қариндош бўлиб яшашини» таъкидлади.
«Ягона замин, ягона халқ сифатида биз ҳамжиҳатликда ҳаракат қиламиз, шу туфайли Қорақалпоғистон улкан мақсадлар ва натижаларга эришмоқда», — деди президент.
«Албатта, қабул қилинган Ўзбекистонни ривожлантириш стратегияси доирасида биз ҳам Қорақалпоғистонни ривожлантириш стратегиясини қабул қилдик, ҳар бир овул, қишлоқ, чекка маҳаллаларни ободонлаштириш учун алоҳида маблағ ажратдик. Бу эса меҳнатимизнинг илк нишонаси, холос», — деди у.
Шавкат Мирзиёев байрамда ўтган йили кузда Қорақалпоғистонга ташриф буюриб, Бўзатов тумани ёшлари билан қўшиқ куйлаганини эсга олди ва Бўзатовни «Ўзбекистоннинг маданий ўчоғи, маданий маркази» деб атади.
«Ҳар сафар айтаман, бағрикенг, танти, қийинчиликларни мардонавор енгиб ўтаётган қорақалпоқ халқини юрагимдан эъзозлайман. Меҳр ва ғурур билан айтаман, мен нафақат Ўзбекистон, Қорақалпоғистоннинг ҳам фарзандиман, деб яна бир марта таъкидламоқчиман», — деди президент йиғилганларнинг олқишлари остида.
Апрель ойида ҳукумат қарори билан Қорақалпоғистонни 2026 йилгача ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури тасдиқланди. Ҳужжатда ҳудудни юксалтиришнинг муҳим нуқталари ва омиллари белгиланиб, беш йил ичида ЯИМ ва саноат ишлаб чиқариш ҳажмини 1,5 баробар ошириш вазифаси қўйилган.

Президент: «Я сын не только Узбекистана, но и Каракалпакстана»
Президент Шавкат Мирзиёев 30 июня принял участие в мероприятии по случаю Дня молодёжи в парке «Новый Узбекистан», сообщила пресс-служба главы государства.
«Встречи с вами, обсуждение того, о чём вы мечтаете и планируете, знакомство с вашими предложениями и инициативами всегда приносят мне радость и гордость», — отметил президент в своей речи (цитаты по пресс-секретарю президента Шерзоду Асадову).
Шавкат Мирзиёев отметил сложную ситуацию в мире: «Каждый день мы сталкиваемся с новыми и новыми рисками и вызовами. В такой ситуации мы стремимся, полагаясь на волю и стойкость нашего народа, выбрать единственный верный путь, отвечающий национальным интересам Узбекистана. С таким трудолюбивым и великодушным, благородным народом, такими умными, активными и смелыми молодыми людьми, как вы, мы обязательно преодолеем любые трудности!»
Он заявил, что в стране начинается новый этап реформ под лозунгом «Наша общая главная цель — обеспечить в нашей неповторимой стране устойчивое общество и последовательное развитие».
Фото: Пресс-служба президента.
Президент напомнил, что сейчас в стране проводится всенародное обсуждение поправок в Конституцию. «Меня очень радует, что более 70% предложений и инициатив, поступивших по этому вопросу, исходят именно от нашей молодёжи», — сказал он.
«Конечно, обновляемая Конституция — это ваша Конституция!» — обратился глава государства к молодым людям. «Никогда не забывайте, что вы созидатели Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса, в котором люди живут всесторонне свободно и благополучно», — отметил он.
Президент пообещал быть опорой для молодёжи и готовность создавать все условия для достижения ею поставленных целей.
«От Каракалпакстана до Андижана, от Сурхандарьи и Ташкента — во всех регионах наша молодёжь должна в едином порыве стремиться вперед к достижению такой великой цели, как построение Нового Узбекистана», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Обращаясь по видеосвязи к молодёжи и руководству Каракалпакстана, Шавкат Мирзиёев поздравил «великий каракалпакский народ, молодёжь великого каракалпакского народа». Он отметил, что «два народа живут вместе, объединённые добротой и едиными помыслами, становятся родственниками друг другу».
«Как единый край, как единый народ мы действуем вместе, благодаря чему Каракалпакстан достигает великих целей и результатов», — сказал президент.
«Конечно, в рамках принятой Стратегии развития Узбекистана мы приняли и Стратегию развития Каракалпакстана, выделили отдельные средства для благоустройства каждого аула, кишлака, отдалённых махаллей. И это только первые плоды нашей работы», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что на празднике спел песни с молодёжью Бозатауского района Каракалпакстана, который он посещал осенью прошлого года, и назвал Бозатау «очагом культуры, центром культуры Узбекистана».
«Я каждый раз говорю, что от всего сердца уважаю и почитаю великодушный народ Каракалпакстана, который отважно преодолевает трудности. Я с любовью и гордостью говорю, что я сын не только Узбекистана, но и Каракалпакстана, и я хочу это ещё раз повторить», — заявил президент под аплодисменты собравшихся.
В апреле правительство утвердило программу социально-экономического развития Каракалпакстана до 2026 года. Документ устанавливает точки и драйверы роста региона и ставит цель за пять лет увеличить ВРП и промышленное производство в 1,5 раза.