O‘zbekiston Prezidenti YuNESKO Bosh direktorini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Samarqand shahrida BMTning ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YuNESKO) Bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni qutlar ekan, O‘zbekiston va YuNESKO o‘rtasidagi konstruktiv muloqot izchil rivojlanib, sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Odri Azulening ushbu nufuzli xalqaro institut bosh direktori sifatidagi mazkur ilk tashrifi o‘tgan yili Parij shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvning mantiqiy davomi ekani, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida tomonlarning intilishi qat’iy ekanidan dalolat berishi ta’kidlandi.
Bugungi kunda YuNESKO tomonidan O‘zbekiston uchun birinchi marta qabul qilingan Mamlakat dasturi doirasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar samarali amalga oshirilmoqda.
Xalqimizning noyob madaniy-tarixiy merosini asrash sohasida hamkorlik qilish va bu boradagi almashinuvlarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jahonning ilg‘or tajribasini chuqur o‘rganish va jalb etish maqsadida yurtimizda YuNESKO kafedralari tarmog‘i kengaymoqda. O‘zbekistonning yetakchi oliy ta’lim muassasalarida "Dunyo dinlarini qiyoslama tadqiq etish", "Suv diplomatiyasi, suv resurslarini boshqarish va atrof-muhit muhofazasi", "Madaniyat turizmi" kabi kafedralar ochilmoqda.
YuNESKO ko‘magida mamlakatimizda "Sharq taronalari", baxshichilik san’ati, hunarmandchilik festivallari, Maqom san’ati anjumani kabi qator yirik xalqaro tadbirlar tashkil etilmoqda.
Uchrashuvda keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirish, jumladan, Jahon merosi qo‘mitasining navbatdagi sessiyasi yakunida erishilgan kelishuvlarni so‘zsiz amalga oshirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda madaniy meros ob’ektlarini rivojlantirish va asrash sohasidagi faol sa’y-harakatlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi. Bugun Samarqandda shu mavzuga bag‘ishlab muvaffaqiyatli o‘tkazilgan qo‘shma xalqaro konferensiya natijalari yuksak baholandi.
Madaniyat, ta’lim va fan, gender siyosat yo‘nalishlarida hamda ekologiya, jumladan, Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish yo‘nalishida amaliy hamkorlik imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
YuNESKO Bosh direktori samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Yurtimizda boy madaniy merosni asrab-avaylash, turizm salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ta’lim va fan, atrof-muhit muhofazasi sohalarida muhim o‘zgarishlarni amalga oshirish borasidagi islohotlar ijobiy natijalar berayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
YuNESKO O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli sheriklikni bundan buyon ham rivojlantirish va mustahkamlashda qat’iy ekani tasdiqlandi.

Президент Узбекистана встретился с Генеральным директором ЮНЕСКО
Сегодня в Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Генерального директора Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле.
Глава нашего государства, тепло приветствуя высокую гостью, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие конструктивного диалога и укрепление продуктивных партнерских отношений между Узбекистаном и ЮНЕСКО.
Подчеркнуто, что первый визит Одри Азуле в качестве главы этой авторитетной международной организации является логическим продолжением встречи, проведенной в прошлом году в Париже, а также свидетельствует о взаимном стремлении углублять взаимовыгодное сотрудничество.
В настоящее время эффективно реализуются совместные мероприятия по приоритетным направлениям в рамках «Страновой программы», впервые принятой ЮНЕСКО.
Особое внимание уделяется взаимодействию и активизации обменов в области защиты и сохранения уникального материального и нематериального культурно-исторического наследия нашего народа.
В целях глубокого изучения и привлечения передового мирового опыта расширяется сеть кафедр ЮНЕСКО в Узбекистане. Речь идет о создании в ведущих вузах страны таких кафедр, как «Сравнительное исследование мировых религий», «Водная дипломатия, управление водными ресурсами и охрана окружающей среды», «Культурный туризм».
При поддержке ЮНЕСКО также проводится ряд крупных международных мероприятий – фестивали «Шарк тароналари», искусства бахши, народно-прикладного искусства, Форум искусства маком.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития партнерства и безусловной реализации договоренностей, в том числе достигнутых по итогам очередной сессии Комитета Всемирного наследия.
Была подчеркнута важность продолжения активных усилий в области развития и сохранения объектов культурного наследия в Узбекистане. Высоко оценены результаты совместной Международной конференции в этой сфере, успешно проведенной сегодня в Самарканде.
Рассмотрены перспективы практического сотрудничества в сфере культуры, образования и науки, гендерной политики, а также экологии, включая преодоление последствий Аральской катастрофы.
Генеральный директор ЮНЕСКО выразила искреннюю признательность главе нашего государства за теплый прием.
С глубоким удовлетворением отмечен прогресс проводимых в стране реформ в деле сохранения богатейшего культурного наследия, раскрытия туристического потенциала, продвижения важных преобразований в области образования и науки, защиты окружающей среды.
Подтверждена приверженность и далее развивать и укреплять полномасштабное партнерство ЮНЕСКО с Узбекистаном.