Singapurda “O‘zbek madaniyati” kunlari o‘tkazildi
Singapurdagi O‘zbekiston elchixonasi va "Visit Uzbekistan" hamkorlik doirasi "O‘zbek madaniyati" kunlari tashkil etildi. Tadbir 5-avgust kuni Singapurning Sentoza orolida o‘tkazildi. Unda 200 ga yaqin ishbilarmon elita, investorlar, diplomatik korpus va ijodiy doiralar vakillari ishtirok etdi.
"Visit Uzbekistan" fotoko‘rgazmasi hammani hayratlantirdi
Tadbir mehmonlari Muhiddin Ali tomonidan "Visit Uzbekistan" deb nomlangan fotoko‘rgazma bilan kutib olindi. Fotosuratchining tarixiy diqqatga sazovor joylarga noyob qarashlari, millat ruhi, me’moriy majmualarning betakror shakllari va milliy urf-odatlarni boyligini aks ettiruvchi 28 ta fotosuratdan iborat to‘plam mehmonlarni O‘zbekistonga tashrif buyurish uchun sabab bo‘la oldi.
Oshpazlar gastronomik tomosha ko‘rsatdi
Shuningdek, mehmonlar sakkiz tonnalik palovni Ginnesning rekordlar kitobiga kiritish bo‘yicha oshpazlar jamoasi a’zosi, ettinchi avlod vakili bo‘lmish pazandalik ustasi Hasan Rasulovning gastronomik tomoshasiga guvoh bo‘ldi. Oshpaz mehmonlarni osh, somsa va milliy shirinliklarning ta’mi bilan tanishtirib, haqiqiy o‘zbekona mehmondo‘stlik muhitini yaratdi.
Modalar namoyishi
"Feel Uzbekistan" dizaynerlik shousi kechasida “Anor” moda uyining eksklyuziv kompozitsiyasi namoyish etildi. Shuningdek, “Mursak” brendining milliy liboslari to‘plami ham namoyish etildi.
Parfyumeriya taqdimoti
Kecha davomida Frantsiyada yaratilgan, O‘zbekiston tarixi va madaniyatiga bag‘ishlangan “Begim” parfyumeriya to‘plamining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Ingliz tilidagi tadbirkorlar uchun ilk jurnal
O‘zbekistonga sayohatchilar va ishbilarmonlar uchun ingliz tilidagi birinchi jurnal - "Visit Uzbekistan" taqdimoti kechaning munosib yakuni bo‘ldi. Jurnalda sayyohlik va sarmoyaviy salohiyat, mamlakatning ijtimoiy va madaniy hayotidagi tadbirlari, san’at, gastronomiya, an’analar, meros va odamlar haqida sifatli ma’lumotlar keltirilgan. Turistik marshrutlar, xaritalar, bo‘lajak tadbirlarning afishalari, xaridlar haqida juda ko‘p foydali ma’lumotlar ham nashrda taqdim etilgan. Jurnal 3000 nusxada chop etilib, dunyo bo‘ylab elchixonalar, sayyohlik agentliklari va hamkorlar orqali tarqatiladi. Ikki yil ichida jurnalning 20 soni chop etilib, 15 dan ortiq mamlakatlarda namoyish etilgan.
11 mamlakatni birlashtirdi
Ushbu loyiha asosida dunyoning 11 mamlakatdagi ekspertlar kengashi va O‘zbekistondagi sayyohlik va ijodkorlik sohasidagi ishbilarmon doiralarni birlashtirgan "Visit Uzbekistan" xalqaro hamkorlik platformasi tashkil etilgan.

Колоритная фотовыставка «Visit Uzbekistan»: в Сингапуре прошел вечер узбекской культуры
5 августа в Сингапуре на острове Сентоза прошел вечер узбекской культуры, организованный посольством Республики Узбекистана. На вечере участвовало около 200 гостей.
Колоритная фотовыставка «Visit Uzbekistan»
Гостей мероприятия встречала колоритная фотовыставка «Visit Uzbekistan» от «Mukhiddin A Lee», который уже второй раз представляет страну за рубежом. Своеобразный взгляд фотографа на исторические достопримечательности в коллекции из 26 фотографий, отражающей атмосферу мест и дух нации, уникальную геометрию архитектурных комплексов и колорит национальных традиций приглашал гостей посетить Узбекистан.
Гости познакомились с национальными блюдами Узбекистана
Далее потомственный шеф-повар Хасан Расулов, участник команды кулинарных мастеров – тех самых, кто готовили восмитонный плов для Гиннесовского рекорда. Шеф познакомил гостей со вкусом плова, самсы и национальных сладостей.
Дизайнерский показ в стиле «haute couture»
Следом прошел дизайнерский показ Дильнозы Умирзаковой «Feel Uzbekistan». Коллекция состояла из 10 луков в стиле «haute couture», представляя эксклюзивную композицию дома моды Anor. Данная коллекция ранее принимала участие в Неделе моды в Милане. Также была представлена линия национальной одежды бренда «Mursak». Изысканные платья нежных тонов, созданных из национальных тканей, дополненные роскошными чапанами, пошитыми в исконно узбекских традициях покорили сердца сингапурцев.
Презентация парфюмерной линии
Гармонично вечер перешёл на презентацию парфюмерной линии «Begim», созданной во Франции, посвящённая истории и культуре Узбекистана. Коллекция включает в себя такие ароматы как: «Bukhara Spirit», «Samarkand Spirit», «Rubi of Timur», «Kohinoor Dimonds» и «Silk Road». Данная линия стала хитом продаж в парфюмерных магазинах Парижа, Лондона, Дубая, Дохи, Эр-Рияда и другими столицах.
Завершением вечера стала презентация узбекского журнала для путешественников
Презентация первого журнала для путешественников и бизнес-посетителей «Visit Uzbekistan» стала достойным завершением вечера. В журнале предоставляется качественный контент о туристическом и инвестиционном потенциале, событиях в социальной и культурной жизни страны, искусстве, гастрономии, традициях, наследии, людях. Журнал издается тиражом в 3 000 экземпляров и распространяется по всему миру по линии посольств, тур-компаний за рубежом и партнеров. За два года было выпущено 20 номеров, которые уже презентованы в более 15 странах мира. На базе проекта создано международное партнерство «Visit Uzbekistan», объединяющее экспертный совет в 11 странах мира и бизнес-сообщество в сфере индустрии гостеприимства, туризма и творчества в Узбекистане.