Бизнесни қўллаб-қувватлашга 300 миллион доллар
19 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш учун қўшимча рағбат бўлиб хизмат қиладиган “Ҳудудларда тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш механизмларини янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Гап ҳудудларда амалга оширилаётган тадбиркорлик лойиҳаларини катта миқдорда молиявий қўллаб-қувватлаш, ишбилармонлар ташаббусларининг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш ҳақида бормоқда.
Ҳужжатга кўра, республика тижорат банкларига Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан кичик бизнес субъектлари фаолиятини молиялаштириш учун 300 миллион доллар эквивалентида кредит линияси ажратилмоқда.
Лойиҳаси белгиланган мезонларга тўғри келадиган ҳар қандай тадбиркор кредит олиши мумкин, аммо имтиёзли кредит миқдори субъектнинг фаолият юритиб келган даврига боғлиқ бўлади.
Хусусан,
6 ойгача фаолият юритган тадбиркорларга - 1 млрд. сўмгача;
6-12 ой – 2 млрд. сўмгача;
1-2 йил – 3 млрд. сўмгача;
2-3 йил – 4 млрд. сўмгача;
3 йилдан кўпроқ – 5 млрд. сўмгача.
Имтиёзли кредитлар ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳалардаги барча лойиҳалар учун ажратилади, бироқ юқорида қайд этилганидек, айрим мезонлар ҳам бор. Жумладан, ушбу ташаббус доирасида қурилиш, савдо, воситачилик соҳасидаги лойиҳалар, шунингдек, акцизости товарлар ишлаб чиқарувчилар, давлат корхоналари ва устав жамғармасида (устав капиталида) давлат улуши мавжуд бўлган юридик шахсларга ҳамда айланма маблағларни тўлдириш ҳолатлари учун кредитлар берилмайди.
Мезонларга жавоб берадиган субъектлар эса йиллик 14%да, 5 йил муддатга (шу жумладан, 2 йиллик имтиёзли давр билан) кредит олиш имкониятига эга бўладилар.
Жорий этилган кредитлаш механизмининг муҳим жиҳатини қайд этиш зарур – кредит маблағларининг камида 70 фоизи Нукус шаҳридан, вилоятларнинг маъмурий марказларидан ва вилоят бўйсунувида бўлган шаҳарлардан ташқари ҳудудларда фаолиятини амалга ошираётган тадбиркорларга ажратилади. Шу йўл билан, қишлоқ жойларда бизнес ва инфратузилмани ривожлантириш, иш ўринлари яратиш рағбатлантирилмоқда.
Зиммасига қабул қилинган ҳужжат доирасида ажратилган кредит линиясидан самарали фойдаланишни мувофиқлаштириш юклатилган Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳужжатдаги вазифаларни ижро этиш мақсадида қатор вазифаларни амалга оширмоқда. Хусусан, ҳудудлар кесимида ва тижорат банклари эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда кредит линияси ресурсларининг ажратилишини таъминлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда, лойиҳа фабрикалари ва гуруҳлари томонидан тижорат банклари билан ҳамкорликда лойиҳа ва лойиҳаолди ҳужжатларни сифатли ишлаб чиқишни таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Шунингдек, жараённинг барча иштирокчилари томонидан кредит линияси маблағларидан самарали ва мақсадли фойдаланиш бўйича тизимли мониторингни амалга ошириш механизми жорий этилмоқда.
Турли хил кечикишлар олдини олиш мақсадида ҳужжат билан тегишли талабномалар келиб тушгандан кейин уч кун ичида сўралган ресурслар банкларда жойлаштирилиши белгилаб қўйилган.
Давлатимиз раҳбарининг ушбу Қарори асосида молиялаштириладиган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш натижасида республиканинг асосан қишлоқ жойларида янги иш ўринлари яратилади, инновациялар ва янги технологияларни жорий этиш фаоллашади, янги замонавий ишлаб чиқариш объектлари ўз қувватларини ишга туширади.

300 миллионов долларов – в поддержку бизнеса
19 апреля Президентом Республики Узбекистан принято Постановление «О мерах по дальнейшему расширению механизмов финансирования предпринимательских проектов в регионах», послужившее дополнительным стимулом для субъектов малого и среднего бизнеса. Речь о солидной финансовой поддержке предпринимательских проектов, реализуемых в регионах, обеспечении своевременной реализации предпринимательских инициатив.
Согласно документу, коммерческим банкам республики выделяется кредитная линия в эквиваленте 300 миллионов долларов США за счет средств Фонда реконструкции и развития – для финансирования деятельности субъектов малого предпринимательства.
Кредит может получить любой желающий предприниматель, однако, его размер зависит от времени работы предприятия.
менее 6 месяцев – до 1 млрд сумов;
6−12 месяцев – до 2 млрд сумов;
1−2 года – до 3 млрд сумов;
2−3 года – до 4 млрд сумов;
свыше 3 лет – до 5 млрд сумов.
Льготный кредит выделяется для всех проектов в сфере производства и оказания услуг, но есть ограничения. В рамках данной инициативы кредиты недоступны инициаторам проектов в сфере строительства, торговли, посреднической деятельности, производителей подакцизных товаров, кроме того, для государственных предприятий и юридических лиц, имеющих государственную долю в уставном фонде, а также для пополнения оборотных средств.
Зато субъекты, подходящие по критериям, смогут получить кредит под 14% годовых, на 5 лет (включая 2 года льготного периода).
Важно отметить существенное нововведение – не менее 70 процентов кредита будет выделено тем предпринимателям, кто осуществляет свой бизнес на территории за пределами города Нукуса, административных центров областей и городов областного подчинения. Таким образом, стимулируется развитие бизнеса и инфраструктуры, создания рабочих мест именно в сельской местности.
Министерством инвестиций и внешней торговли, на которое возложена координация эффективного использования кредитной линии, выделенной в рамках данного документа, осуществляется ряд задач по реализации его положений. В частности, ведётся работа по обеспечению распределения ресурсов кредитной линии в разрезе регионов и коммерческих банков исходя из потребностей, принимаются меры по качественной разработке проектной и предпроектной документации проектными фабриками и группами на местах в сотрудничестве с коммерческими банками. Также внедряется механизм по осуществлению системного мониторинга за эффективным и адресным использованием средств кредитной линии всеми участниками процесса.
Для предотвращения различного рода задержек, документом предусмотрено размещение запрашиваемых банками ресурсов в трехдневный срок после поступления заявок.
Как ожидается, в результате реализации инвестиционных проектов, финансируемых в рамках данного Постановления Главы государства, будут созданы новые рабочие места – преимущественно в сельской местности республики, активизируется внедрение инноваций и новых технологий, запустят мощности новые современные производственные объекты.