Muzokaralar natijalari bitimlarda o‘z ifodasini topdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko Minskdagi muzokaralar yakunida Qo‘shma bayonot qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari o‘rtasida 11 ta hujjat imzolandi. Ular ishlab chiqarish va ilmiy-texnik kooperatsiyani, hududlararo va investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlash, ta’lim, ommaviy axborot vositalari, nashriyot va poligrafiya faoliyati, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va boshqa sohalardagi almashinuvlar va hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun o‘tkazilgan brifingda davlat rahbarlari muzokaralar samimiy ruhda, samarali o‘tgani, o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishilganini ta’kidladilar.
Belarus Prezidenti o‘tgan yili mamlakatlarimiz o‘zaro savdo aylanmasida oxirgi yillardagi eng yuqori ko‘rsatkichga chiqqani, bu ijobiy tendensiya bu yil ham davom etayotganini ta’kidladi.
– Muzokaralarimiz amaliy, konstruktiv ruhda o‘tdi hamda Belarus va O‘zbekiston strategik sheriklar ekanini yana bir bor tasdiqladi. O‘zbekiston keyingi uch yilda erishayotgan muvaffaqiyatlaridan juda xursandmiz. Mamlakat rahbariyati iqtisodiyot tarmoqlarini nafaqat modernizatsiya qilyapti, balki sanoat, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda inqilobiy o‘zgarishlarni amalga oshiryapti, yangi yo‘nalishlarni hayotga tatbiq etyapti. Bu samarali hamkorligimizga umid bag‘ishlaydi, - dedi Aleksandr Lukashenko.
Tomonlar bundan buyon ham xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini tasdiqladilar.
Tashrif arafasida Minskda o‘tgan Hududlararo forumda ikki mamlakat shahar va viloyatlari o‘rtasida 12 hujjat, shuningdek, umumiy qiymati qariyb 300 million AQSh dollari bo‘lgan shartnoma va bitimlar imzolangani qayd etildi.
Shu kunlarda Belarusda o‘tgan O‘zbekiston madaniyati kunlari ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qiladigan yorqin voqea bo‘lgani ta’kidlandi.

Outcomes of talks get fixed by agreements
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko adopted a Joint Statement following the bilateral talks in Minsk.
Heads of states, in addition, oversaw the signing of 11 documents between the governments, ministries and companies of the two countries. They have been inked to build up industrial and scientific-technical cooperation, interregional and investment interaction, boost exchanges and ties in education, mass media, publishing and printing business, information and communication technologies, as well as other areas.
At a press briefing, the leaders of the two countries stated that the talks proved candid and fruitful, and that mutually beneficial agreements were reached.
The Belarusian President noted that last year the highest indicator of bilateral trade was achieved, and that this positive trend continues through this year.
“Our negotiations have taken place in a practical, constructive spirit and reaffirmed that Belarus and Uzbekistan are strategic partners. We are pleased with the success Uzbekistan has made in recent years. The country’s leadership not only modernizes the economy, but also spearheads revolutionary changes in the manufacturing industry, agriculture and other areas, introduces new directions. This inspires confidence in our fruitful cooperation,” Alexander Lukashenko stated.
The parties expressed their readiness to continue supporting each other within the framework of international and regional institutions.
It was noted that at the Forum of Regions that took place in Minsk on the eve of the visit, more than dozen deals were struck between the cities and regions of the two countries, along with contracts worth nearly 300 million US dollars.
The sides pointed out that Uzbekistan Culture Days that were held recently in Belarus became a bright event, contributing to the consolidation of friendship between the peoples of the two countries.