Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 19 aprel kuni mahallabay ishlash tizimi natijadorligini oshirish hamda aholi bandligini ta’minlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Bu vazifalar ijrosi, ko‘p jihatdan, hududlardagi iqtisodiyotga bog‘liq. Shu bois, yaqinda tadbirkorlikni rivojlantirish uchun 500 million dollar va 2 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ yo‘naltirilishi belgilandi. Ayni paytda tadbirkorlarni eng bezovta qilayotgan soliq ma’murchiligi, tekshiruvlar, ruxsatnomalar tartibi yengillashtirildi.
Yig‘ilishda shu ishlarni quyi tizimda tashkil etib, mahallalarni iqtisodiy rivojlantirish, ijtimoiy muammolarni hal qilish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 dekabrdagi farmoniga muvofiq, har bir mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimining yordamchisi lavozimi ta’sis etilgan edi. Bu – yangi tizim. Uni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yib olish juda muhim.
Shu bois yig‘ilishda hokim yordamchilari faoliyatining dastlabki natijalari ko‘rib chiqildi. Qayd etilganidek, ular uch oy davomida 6 million 900 ming xonadonni xatlovdan o‘tkazib, 4 ta toifaga ajratgan. Xonadonlarning 11 foizi kam daromadli, 47 foizi qo‘shimcha daromadga ehtiyoji bor, 6 foizi ijtimoiy himoyaga muhtoj, 36 foizi o‘ziga to‘q oilalar ekani aniqlangan. Shunga qarab, mahalliy rahbarlar faoliyati manzilli tashkil etilib, minglab fuqarolarning ishga joylashishi, kasb-hunar o‘rganishiga ko‘maklashilgan.
Shu uch oyda hokim yordamchilarining tashabbusi bilan 50 mingta oilaviy tadbirkorlik loyihalari uchun 1 trillion 300 milliard so‘m kredit va 20 milliard so‘m subsidiya ajratilgan. Natijada joylarda 47 mingta yangi tadbirkorlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgan, 8 mingta kichik sanoat va servis loyihalari ishga tushirilgan.
Davlatimiz rahbari eng yaxshi natija ko‘rsatgan hokim yordamchilarini mukofotlashga ko‘rsatma berdi.
Lekin hali natija sezilmayotgan mahallalar ko‘p. Misol uchun, 450 ta mahallada ishsizlik darajasi 20 foizdan yuqori.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda shunday hududlar ko‘rsatib o‘tildi va ularning hokimlari ogohlantirildi. Bir qator shahar va tuman hokimlarining o‘rinbosarlari, sektor boshliqlari vazifasidan ozod qilindi.
– Odamlarni rozi qilmagan, inson qadrini tushunmagan rahbarlarga oramizda o‘rin yo‘q, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘rganishlar davomida “qoniqarsiz” deb baholangan mahallalardagi holatni yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Buning uchun byudjet xarajatlarini optimallashtirish hisobidan 800 milliard so‘m ajratiladi.
Endi har bir mahalla ixtisoslashuvi bo‘yicha qo‘llab-quvvatlanishi ta’kidlandi.
Misol uchun, 2 ming 500 ta mahalla chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilikka ixtisoslashgan. Ular qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlanib, omilkor odamlarga inkubator, xonaki tovuq, asalari uyalari yetkazib berilsa, aholi daromadi yanada oshadi.
Umuman, xonadonlarda chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik yo‘nalishlarda 140 ming nafar aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Hunarmandchilik, tikuvchilik, kosibchilik, qandolatchilik kabi kichik ishlab chiqarish loyihalarini mahallaning o‘zida kengaytirsa bo‘ladi. Prezidentimiz shu maqsadda bunday mahallalarda mikro sanoat markazlari tashkil etish tashabbusini ma’qulladi.
Joriy yilda bu maqsadlarga 500 milliard so‘m yo‘naltirilishi, ushbu markazlar 5 yil muddatga yer va mol-mulk solig‘idan ozod qilinishi belgilandi.
Shuningdek, joylarda aniqlangan bo‘sh bino-inshootlardan samarali foydalanish, ularni sotish yoki ijaraga berishdan tushgan mablag‘larni o‘sha mahallaning infratuzilmasini rivojlantirishga sarflash zarurligi qayd etildi.
Xotin-qizlar va nogironligi bor shaxslarni ish bilan ta’minlashda qulay yo‘nalish bu – kasanachilik. Shu maqsadda bugun O‘zbekiston Prezidentining kasanachilikni rivojlantirish asosida aholi bandligini ta’minlashga doir qarori imzolandi.
Endi, kasanachilar bilan ishlaydigan tadbirkorlarga oilaviy tadbirkorlik dasturidan 500 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Kreditlar bo‘yicha Tadbirkorlik jamg‘armasidan 75 foizlik kafillik beriladi hamda foiz xarajatlarining 10 foizdan yuqori qismi qoplab beriladi.
Shuningdek, kasanachilarga o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar kabi, faqat ijtimoiy soliq to‘lash imkoniyati yaratiladi, olis hududda ishlayotgan kasanachilarning dastlabki 1 oylik ish haqi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Viloyat hokimlariga ushbu imkoniyatlardan foydalanib, ehtiyojmand aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yurtimizda 2 mingdan ziyod mahalla xizmatlar sohasiga ixtisoslashgan. Bunday hududlarni ko‘paytirish maqsadida, aholisi 20 mingdan oshadigan mahallalarda chakana savdo va xizmat ko‘rsatish markazlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Bu markazlar ham 5 yil muddatga yer va mol-mulk solig‘idan ozod etiladi.
Videoselektor yig‘ilishida hokimlar, ularning yordamchilari mahallabay ishlash va aholi bandligini ta’minlash rejalari bo‘yicha axborot berdi.

Критически проанализирована результативность системы работы в разрезе махаллей
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам повышения результативности системы работы в разрезе махаллей и обеспечения занятости населения.
Выполнение этих задач во многом зависит от экономики регионов. Поэтому на развитие предпринимательства планируется направить более 500 миллионов долларов и свыше 2 триллионов сумов. Вместе с тем приняты меры по вопросам, наиболее беспокоящим предпринимателей: упрощены налоговое администрирование, облегчен порядок выдачи разрешений и проведения проверок.
На совещании обсуждены меры по экономическому развитию и решению социальных проблем махаллей, организовав эту работу на низовом уровне.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2021 года в каждой махалле учреждена должность помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности. Это – совершенно новая система, правильная организация которой сегодня имеет важное значение.
В связи с этим на совещании рассмотрены первые результаты деятельности помощников хокимов. Отмечалось, что за три месяца они провели изучение 6 миллионов 900 тысяч домохозяйств и разделили их на 4 категории. 11 процентов домохозяйств оказались малообеспеченными, 47 процентов - нуждающимися в дополнительном доходе, 6 процентов - нуждающимися в социальной защите, 36 процентов - самодостаточными семьями. По итогам изучения руководители на местах смогли организовать адресную работу и помочь тысячам граждан трудоустроиться и пройти профессиональное обучение.
За первые три месяца текущего года по инициативе помощников хокимов 50 тысячам проектам семейного предпринимательства было 1,3 триллиона сумов кредитов и 20 миллиардов сумов субсидий. В результате открыли свое дело 47 тысяч новых предпринимателей, запущено 8 тысяч малых проектов производства и обслуживания.
Глава государства поручил поощрить помощников хокимов, показавших наилучшие результаты.
Вместе с тем во многих махаллях работа помощников хокимов не ощущается. Например, в махаллях уровень безработицы превышает 20 процентов.
На совещании перечислены такие районы, их хокимам вынесено предупреждение. Заместители хокимов, руководители секторов ряда районов и городов освобождены от занимаемой должности.
- Руководителям, не работающим во благо семей, не понимающим принцип "во имя чести и достоинства", среди нас нет места, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по улучшению положения дел в махаллях, ситуация в которых признана неудовлетворительной по итогам изучения. На это будет направлено 800 миллиардов сумов за счет оптимизации бюджетных расходов.
Подчеркнута, что отныне каждая махалля получит поддержку исходя из ее специализации.
Так, 2,5 тысяч махаллей специализируются на животноводстве, птицеводстве, рыболовстве и пчеловодстве. Если им оказать дополнительную поддержку и обеспечить предприимчивых жителей инкубаторами, домашними курами, пчелиными ульями, доходы населения вырастут.
В целом в животноводстве, птицеводстве, рыбоводстве и пчеловодстве можно трудоустроить не менее 140 тысяч человек, отмечалось на совещании.
Указано на важность расширения в махаллях небольших производств, таких как ремесленничество, швейное, сапожное, кондитерское дело кондитерские изделия. Президент одобрил инициативу о создании с этой целью микро-промышленных центров в махаллях.
В нынешнем году на эти цели будет выделено 500 миллиардов сумов, центры будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество сроком на 5 лет.
Также отмечалось, что для эффективного использования выявленных на местах неиспользуемых сооружений, средства, вырученные от их продажи или сдачи в аренду, должны направляться на развитие инфраструктуры махалли.
Надомничество является хорошей возможностью для обеспечения работой женщин и лиц с инвалидностью. С этой целью сегодня Президент Узбекистана подписал постановление об обеспечении занятости населения путем развития надомного труда.
Предпринимателям, рабающими с надомными работниками, будет направлено 500 миллиардов сумов из программы семейного предпринимательства, а также предоставляться поручительство Фонда предпринимательства в размере 75 процентов и компенсация по части расходов по кредиту, превышающей 10 процентов.
Сами надомники получат возможность платить только социальный налог как самозанятые граждане, а заработная плата за первый месяц работы в отдаленных районах будет покрываться за счет государства.
Хокимам регионов поручено обеспечить занятость социально уязвимого населения, эффективно используя эти возможности.
Более 2 тысяч махаллей в стране специализируются на услугах. В связи с этим подчеркнута необходимость организации в махаллях с населением более 20 тысяч человек центров розничной торговли и услуг. Эти центры также будут освобождены от уплаты налога на землю и имущество сроком на 5 лет.
В ходе видеоселекторного совещания хокимы и их помощники представили информацию о планах по работе "махаллабай" и обеспечению занятости населения.