Shavkat Mirziyoyev G‘alaba monumentiga gulchambar qo‘ydi
Davlatimiz rahbari Minskka kelgach, an’anaga ko‘ra, Belarus poytaxtidagi G‘alaba monumentiga gulchambar qo‘ydi.
Harbiy orkestr ijrosida ikki davlat madhiyalari yangradi. Faxriy qorovul askarlarining tantanali marshi bo‘lib o‘tdi.
Tashrifning asosiy voqealari 1 avgust kuni bo‘lib o‘tadi. Mustaqillik saroyida O‘zbekiston va Belarus Prezidentlari tor va keng doirada muzokaralar o‘tkazadi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti imzolanishi, O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan salmoqli hujjatlar to‘plami qabul qilinishi kutilmoqda.
Prezidentlar Minskda ochilgan O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasiga tashrif buyuradilar. Tashrif dasturidan Belarus yuqori texnologiyalar parki faoliyati bilan tanishish ham o‘rin olgan.

Шавкат Мирзиёев возложил венок к Монументу Победы
Сразу по прибытии в Минск глава нашего государства, по традиции, возложил венок к Монументу Победы в столице Беларуси.
Прозвучали государственные гимны двух стран в исполнении военного оркестра. Состоялся торжественный марш солдат Роты почетного караула.
Основные мероприятия визита состоятся 1 августа. Во Дворце Независимости лидеры Узбекистана и Беларуси проведут переговоры в узком и расширенном формате.
По итогам переговоров ожидается подписание Совместного заявления глав государств и принятие солидного пакета соглашений, направленных на укрепление узбекско-белорусского многопланового партнерства.
Президенты посетят открывшуюся в Минске Национальную промышленную выставку Узбекистана. Также в программе пребывания ознакомление с деятельностью Парка высоких технологий Беларуси.