Prezident Shavkat Mirziyoyev Orol dengizining qurigan joyiga borib, vaziyatni ko‘rdi.
Qoraqalpog‘iston xalqi hayoti, umuman, katta mintaqadagi ekologiya shu muammoga bog‘liq. Bir paytlar dengiz va unga tutash daryolar, yaylovlar odamlarga rizq ulashgan, ish, daromad manbai bo‘lgan. Lekin tabiat qonunlariga aralashish, Amudaryo va Sirdaryo suvini to‘sish dunyodagi og‘ir ekologik halokatlardan birini yuzaga keltirdi. Mintaqamizda cho‘llanish va sho‘rlanish darajasi keskin ortdi. O‘simlik va yovvoyi hayvonlar turi kamayib ketdi.
Global isish muammosi kuchayib, yog‘ingarchilik kamayayotgan bugungi asrimizda Orol dengizini qutqarish tobora imkonsiz bo‘lib bormoqda. Bunday sharoitda yagona yo‘l - borini asrab qolish, fojia ta’sirini kamaytirish, odamlar hayotini osonlashtirish.
Davlatimiz rahbari bu bo‘yicha Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bosh Assambleyasi sessiyalarida gapirdi, xalqaro sammitlarda muhim takliflarni ilgari surdi. Shu bilan birga, o‘z imkoniyatlarimizga tayanib, amaliy ishlar ham olib borilmoqda.
Xususan, Orol dengizining qurigan tubidan millionlab tonna chang va zaharli tuzlar ko‘tarilib, katta hududga tarqalar edi. Shavkat Mirziyoyev 2018 yili Mo‘ynoqqa tashrifi chog‘ida olimlar bilan maslahatlashib, u yerda sho‘rga chidamli o‘simliklar ekish vazifasini belgilagan edi.
Davlatimiz rahbariga shu borada qilingan ishlar haqida axborot berildi.
O‘tgan yillarda dengizning suv qurigan qismida 1 million 524 ming gektar to‘qayzor barpo etilgan. Buning uchun saksovul, qorabo‘roq, qandim, cherkez kabi cho‘l o‘simliklaridan qariyb 6 ming tonna urug‘ tayyorlanib, qiyin sharoitlarda ekilgan. Bu ishlarda 4 mingdan ziyod ishchi qatnashib, 1 ming 600 dona texnika, samolyotlar jalb etilgan.
Bu xayrli, dolzarb harakat davom ettirilmoqda. Joriy yilda 100 ming gektar maydonda “yashil qoplama” barpo qilish rejalashtirilgan. bugungi kunda shundan 26 ming gektarida ish boshlangan, 562 tonna urug‘lar tayyorlangan. Shuningdek, 100 gektar maydonda ko‘chatxona tashkil qilinmoqda.
Prezidentimiz bu yerda ekologlar va o‘rmon xo‘jaligi mutaxassislari bilan suhbatlashdi.
- Biz shu murakkab sharoitda ekish bo‘yicha katta tajriba orttirdik. Bu yerga o‘zim kelishimdan maqsad - endi bu ishlarni ilmiy asoslangan tarzda davom ettiramiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ilmiy izlanishlar qilib, hudud tuprog‘iga mos navlar yaratish, keyingi bosqichda chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Orolbo‘yining flora va faunasini yaxshilash bo‘yicha 5 yillik milliy dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Shavkat Mirziyoyev visits the dried-up bottom of the Aral Sea
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the ongoing work on afforestation of the dried-up bottom of the Aral Sea.
The ecological and economic well-being of Karakalpakstan people and the vast region as a whole depends on solving this problem. Once upon a time, the sea and the rivers flowing into it, agricultural land provided people with work and income. But thoughtless interference with the laws of nature, the closure of watercourses along the Amudarya and Syrdarya led to one of the most serious environmental disasters in the world. This led to the desertification of the region, and salinization of soil. The flora and fauna suffered great damage.
In the current era of global warming and precipitation reduction, the chances of saving the Aral Sea are extremely small. The only way out is to preserve what is left, minimize the impact of the tragedy, and make people's lives easier.
The Head of the state has repeatedly addressed this issue at sessions of the UN General Assembly, put forward important proposals at international summits. At the same time, practical work is being carried out with the use of internal capabilities.
Millions of tons of dust and poisonous salts rose and spread far around from the dried bottom of the Aral Sea. During a trip to Muynak in 2018, Shavkat Mirziyoyev set the task of planting salinity-resistant plants on the bottom, taking into account the recommendations of scientists.
Today, the Head of the state was informed about the work carried out over the past time.
In recent years, tugai forests with an area of 1 million 524 thousand hectares have been planted on the dried-up bottom of the sea. In difficult natural conditions, it was possible to plant about 6 thousand tons of seeds of such desert plants as saxaul, buckwheat, kandym, cherkez. More than 4,000 workers and 1,600 equipment, including aircraft, were involved in the work.
This good deed continues. This year it is planned to afforest another 100 thousand hectares. Currently, work is underway on 26 thousand hectares, 562 tons of seeds have been harvested. A nursery with an area of 100 hectares is being created.
Here the President talked with ecologists and forestry experts.
“We have accumulated a lot of experience in creating plantings in such difficult conditions. I came here to continue this work based on a scientific approach”, Shavkat Mirziyoyev said.
Instructions were given to expand scientific research, create plant varieties corresponding to the soil of the region and increase the area of tugai plantations.
It was instructed to develop a five-year national program for the restoration of the flora and fauna of the Aral Sea region.