Тошкентда бўлиб ўтадиган Халқаро инвестиция форуми ХХР ОАВ диққат марказида
ПЕКИН, 22 февраль. /«Дунё» АА/. Хитойнинг етакчи «Синьхуа» ахборот агентлиги “Ўзбекистон пойтахтида биринчи марта халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтади” сарлавҳали ахборот материалини тарқатди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Унда қайд этилганидек, жорий йил 24-26 март кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган мазкур форумда Ўзбекистоннинг изчил ривожланиб бораётган бозорига интеграциялашишдан манфаатдор бўлган йирик халқаро инвестициявий, молия-иқтисодий ташкилотлар ҳамда компанияларнинг раҳбарлари иштирок этади.
Унда мазкур халқаро тадбир стратегик ташаббусларни муҳокама этиш ва амалга ошириш, Ўзбекистоннинг сармоявий имкониятларини халқаро бизнес ҳамжамиятига намоён қилиш ҳамда йирик хорижий компаниялар, инвестор ва шерикларни истиқболли лойиҳаларнинг амалга оширилишига жалб этишга йўналтирилиши алоҳида таъкидланган.
“Анжуман чоғида Ўзбекистонда бизнесни ривожлантириш, транспорт инфратузилмаси, “яшил” энергетика, молиявий бозор учун яратилган шароитлар, шунингдек, сайёҳлик, қурилиш материаллари, тўқимачилик ва чарм маҳсулотлари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларга сармоя жалб қилинишида тақдим этилган имтиёз ва қулайликлар муҳокама этилади. Форум доирасида анжуман қатнашчилари Ўзбекистоннинг Самарқанд, Бухоро ва Хива каби тарихий шаҳарлари билан ҳам танишадилар”, деб ёзади «Синьхуа» ахборот агентлиги.

Предстоящий международный инвестиционный форум в Ташкенте в фокусе внимания СМИ Китая
ПЕКИН, 22 февраля. /ИА «Дунё»/. На страницах центрального информационного агентства Китая «Синьхуа» размещена статья «В столице Узбекистана впервые состоится международный инвестиционный форум», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как отмечается в материале, в форуме, который пройдет с 24 по 26 марта в Ташкенте, примут участие лидеры крупных зарубежных инвестиционных, финансово-экономических организаций и компаний, заинтересованных в интеграции на динамично развивающийся рынок Узбекистана.
Подчеркивается, что мероприятие направлено на обсуждение и реализацию стратегических инициатив и демонстрацию инвестиционных возможностей Узбекистана международному бизнес-сообществу, а также привлечение крупных зарубежных компаний, инвесторов и партнеров к реализации перспективных проектов.
В ходе форума будут обсуждены созданные в стране условия для развития бизнеса, транспортной инфраструктуры, «зеленой» энергетики, финансового рынка, а также предоставляемые льготы и преференции для привлечения инвестиций в туризм, производство строительных материалов, текстильной и кожевенной продукции, сельское хозяйство и др.