O‘zbekiston yoshlariga bayram tabrigi
Siz, aziz o‘g‘il-qizlarimni, sizlarning timsolingizda butun xalqimizni yurtimizda keng nishonlanayotgan Yoshlar kuni bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Ushbu qutlug‘ ayyomda barchamiz yoshlik inson umrining naqadar go‘zal va beg‘ubor fasli, ulkan orzu-umidlar, beqiyos imkoniyatlar davri ekanini yanada chuqur his qilib, siz, navqiron farzandlarimizga eng ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
O‘tgan qisqa davrda jamiyatimiz hayotidan mustahkam o‘rin egallagan bu bayram davlatimiz, xalqimiz o‘z farzandlarining baxti va kamoli uchun hech narsani ayamasligini, mamlakatimiz yoshlari ham Vatanimiz ravnaqi uchun xizmat qilishni o‘z hayotining mazmuni deb bilishini yaqqol ifoda etmoqda.
Haqiqatan ham, yoshlarning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash yurtimizda davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda.
Buni keyingi ikki yilda shu sohaga oid 3 ta qonun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining o‘nlab farmonlari, qaror va farmoyishlari qabul qilingani hamda shu asosda ulkan ishlar amalga oshirilgani ham yaqqol tasdiqlaydi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri, hududlarda esa hokimlar raisligida Yoshlar masalalari bo‘yicha idoralararo kengashlar, Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiya va “Yoshlar klubi” ish boshladi.
Yigit-qizlarimizning biznes loyihalari uchun “Yoshlar – kelajagimiz” jamg‘armasi tomonidan bugungi kunga qadar 692 milliard 400 million so‘mlik imtiyozli kreditlar ajratilib, 25 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratilgani, respublikamiz bo‘yicha 125 ta “Yoshlar mehnat guzari”, 19 ta “Yosh tadbirkorlar” kovorking markazi foydalanishga topshirilgani ayniqsa e’tiborlidir.
Yurtimizda tashkil etilayotgan yangi-yangi bog‘chalar, maktablar, oliy o‘quv yurtlari, nufuzli xorijiy universitetlarning filiallari, madaniyat va sport inshootlari, “Temurbeklar maktabi”, “Prezident maktablari”, “Ijod maktablari” deb nom olgan mutlaqo yangi namunadagi ta’lim maskanlari bugungi globallashuv sharoitida raqobatga qodir bo‘lgan yetuk kadrlarning yangi avlodini tarbiyalashga xizmat qilmoqda.
Keyingi paytda umumxalq harakatiga aylanib borayotgan besh ijobiy tashabbusning mazmuni va ahamiyatini yoshlarimiz chuqur tushunib, uni amalga oshirishda faol ishtirok etayotganini biz albatta yuksak baholaymiz. Bu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan katta qurilish va obodonchilik ishlari bilan birga, “Yoshlar kutubxonasi” turkumidagi 470 mingta badiiy adabiyotlar respublikamizdagi barcha maktablar hamda Yoshlar ittifoqining mahalliy kengashlariga bepul tarqatilgani muhim ahamiyatga ega.
Yosh avlodning sport bilan muntazam shug‘ullanishi uchun yaratilgan sharoitlar ham bugun o‘zining amaliy natijasini bermoqda. Buning tasdig‘ini yosh sportchilarimiz xalqaro musobaqalarda muvaffaqiyatli qatnashib, 520 ta oltin, 544 ta kumush, 588 ta bronza medaliga sazovor bo‘lganida ham ko‘rish mumkin.
Azmu shijoatli, navqiron yigit-qizlarimizning o‘z sohasida, jamoat ishlarida erishayotgan yutuqlarini munosib rag‘batlantirishga davlatimiz tomonidan katta ahamiyat berilmoqda.
Masalan, o‘tgan yili ana shunday vatanparvar, fidoyi yuzlab yoshlarimiz “Do‘stlik” ordeni va “Shuhrat” medali, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti, “Kelajak bunyodkori” medali, “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoni, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi mukofoti bilan taqdirlandi. Yana 28 nafar azamat yigitlarimiz yangi ta’sis etilgan “Mard o‘g‘lon” davlat mukofotiga sazovor bo‘ldi. Bugun ularning saflariga yana bir guruh faol yoshlarimiz qo‘shilayotgani barchamizni quvontiradi.
Aziz farzandlarim!
Yoshlarimiz o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini mustahkamlash, ayniqsa, ularning qariyb 50 foizini tashkil etadigan qiz bolalarni hayotga tayyorlash, uyushmagan yoshlar bilan ishlash, oilaviy ajrimlar, o‘smirlar orasida jinoyatchilik holatlarining oldini olish dolzarb vazifa bo‘lib qolmoqda.
Joriy yilning o‘tgan davrida yoshlar jinoyatchiligi 2018 yilga nisbatan 37 foizga kamaygani, adashib xato yo‘lga kirgan, o‘z qilmishidan chin dildan pushaymon bo‘lgan 599 nafar shaxs Yoshlar ittifoqi kafilligi asosida sud zalidan ozod qilinib, ularga yengil jazo turlari tayinlangani jamiyatimizda kechirimlilik, mehr-oqibat va o‘zaro ishonch muhitini kuchaytirish yo‘lidagi yangi qadamdir.
Biz yoshlarning mamlakatimiz hayotidagi demokratik jarayonlarda faol ishtirok etishiga, ularning siyosiy va ijtimoiy salohiyatini oshirishga alohida e’tibor qaratishimiz lozim.
Bu borada o‘z saflarida 7 million 680 ming a’zoni birlashtirgan Yoshlar ittifoqi tomonidan joylarda olib borilayotgan ishlarni e’tirof etgan holda, ularni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidlash joiz. Ayniqsa, bu yil mamlakatimiz parlamenti va mahalliy kengashlarga bo‘ladigan saylovlarda chuqur bilim, qat’iy grajdanlik pozitsiyasiga ega bo‘lgan yoshlarimiz faol qatnashib, vakillik organlarida munosib o‘rin egallasa, bu nafaqat yosh avlodning, balki butun xalqimiz manfaatlarini ta’minlashga katta hissa bo‘lib qo‘shiladi.
Qadrli yosh do‘stlarim!
Bugungi notinch va tahlikali zamonda yoshlarning ongi va qalbini egallashga qaratilgan turli xavf-xatarlar tobora kuchayib borayotganini barchangiz yaxshi bilasiz. Ularga qarshi kurashishda xalqimizning boy tarixi va madaniyati, buyuk ajdodlarimiz jasorati, jonajon O‘zbekistonimizning milliy manfaatlari biz uchun kuch-qudrat manbai bo‘lib xizmat qiladi.
BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida O‘zbekiston tomonidan “Yoshlar huquqlari to‘g‘risida”gi konvensiyani ishlab chiqish tashabbusi ilgari surilgani jaholatga qarshi – ma’rifat tamoyili asosida olib borayotgan keng ko‘lamli ishlarimizning uzviy bir qismi bo‘lib, u yer yuzidagi ikki milliarddan ziyod yoshlarning haq-huquqlarini himoya qilishda muhim ahamiyatga egadir.
Biz O‘zbekistonning buyuk kelajagini barpo etishga mahkam bel bog‘lagan ekanmiz, bu ulug‘ ishni ertaga emas, bugun boshlashimiz, buning uchun avvalo navqiron yoshlarimizga zarur sharoitlarni aynan bugun yaratib berishimiz kerak.
Shu munosabat bilan sizlarni ishontirib aytmoqchiman: biz yoshlarning orzu-intilishlari, ilg‘or g‘oya va tashabbuslarini ro‘yobga chiqarish maqsadida boshlagan ishlarimizni nainki davom ettiramiz, balki ularni yangi, yanada yuksak bosqichga ko‘taramiz.
Aziz o‘g‘il-qizlarim!
Bugun biz o‘z oldimizga qo‘ygan ulkan va mas’uliyatli vazifalar butun xalqimiz kabi sizlardan ham har tomonlama katta tayyorgarlik va safarbarlikni talab etmoqda.
Ishonchim komil, sizlar zamonaviy bilim va taraqqiyot cho‘qqilarini egallab, o‘z amaliy ishlaringiz, g‘ayrat-shijoatingiz bilan jonajon Vatanimizga munosib, sadoqatli farzandlar bo‘lasiz.
Sizlarni Yoshlar kuni bilan yana bir bor qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, shaxsiy va ijtimoiy hayotingizda yangi yutuq va omadlar tilayman.

Праздничное поздравление молодежи Узбекистана
Искренне поздравляю вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с Днем молодежи, который широко отмечается в нашей стране, и выражаю вам свои наилучшие пожелания.
В этот праздничный день все мы особенно глубоко осознаем, что молодость – поистине самая замечательная пора для человека, время больших надежд, чистых помыслов и безграничных возможностей.
Этот праздник, в короткий срок занявший прочное место в жизни нашего общества, – яркое свидетельство того, что государство и народ делают все возможное ради счастья и гармоничного развития подрастающего поколения, и молодежь Узбекистана считает своим священным долгом преданно служить Родине во имя ее процветания.
Действительно, в нашей стране обеспечение законных прав и интересов молодежи является приоритетом государственной политики. Данный вопрос всегда находится в центре внимания – только в последние два года принято три закона, десятки указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан и решений правительства, касающихся сферы.
На этой основе проделана большая работа. Начали, в частности, действовать межведомственные советы по вопросам молодежи под председательством Премьер-министра, а на местах – под председательством хокимов, в Законодательной палате Олий Мажлиса создана комиссия по вопросам молодежи.
Заслуживает внимания, что фондом «Молодежь – наше будущее» к настоящему времени выделены льготные кредиты желающим начать собственное дело в общей сложности на 692 миллиарда 400 миллионов сумов, создано около 25 тысяч новых рабочих мест, в целом по республике сдано в эксплуатацию 125 центров занятости молодежи «Ёшлар мехнат гузари», 19 коворкинг-центров «Молодые предприниматели».
Открываемые в стране новые детские сады, школы и вузы, филиалы престижных зарубежных университетов, учреждения культуры и спорта, учебные заведения совершенно нового типа – такие, как «школы темурбеков», «президентские школы», «творческие школы», – служат подготовке кадров нового поколения, способных конкурировать в условиях глобализации.
Конечно, мы высоко ценим, что наша молодежь, осознавая суть и значение реализуемых в стране Пяти инициатив, принимает активное участие в этом процессе, который все больше приобретает характер общенародного движения. Наряду с масштабной работой по строительству и благоустройству важное значение в этом направлении имеет бесплатное распространение во всех школах и местных кенгашах Союза молодежи художественной литературы – 470 тысяч книг из серии «Библиотека молодежи».
Практические результаты дает также создание всех условий для регулярных занятий спортом. Это подтверждают победы наших молодых спортсменов на международных соревнованиях, завоеванные ими 520 золотых, 544 серебряных и 588 бронзовых медалей.
Государство по достоинству оценивает достижения юношей и девушек в избранных ими сферах и общественной деятельности.
В прошлом году сотни ярко проявивших свой потенциал и гражданскую позицию представителей молодежи были удостоены государственных наград – ордена «Дустлик», медалей «Шухрат» и «Келажак бунёдкори», Государственной премии имени Зульфии, нагрудного знака «Узбекистон белгиси», а также премии Союза молодежи Узбекистана.
28 инициативных, талантливых юношей, отличившихся в разных сферах, стали лауреатами впервые учрежденной Государственной премии «Мард углон». Отрадно, что сегодня ряды отмеченных Родиной активных представителей молодого поколения пополнятся.
Уважаемые юноши и девушки!
Нашими актуальными задачами сегодня являются укрепление здорового образа жизни среди молодежи, особенно подготовка к взрослой жизни девочек, составляющих почти половину подрастающего поколения страны, работа с неорганизованной молодежью, молодыми семьями, предотвращение случаев совершения преступлений подростками.
С начала этого года уровень преступности среди молодежи снизился на 37 процентов по сравнению с прошлым годом, из зала суда под поручительство Союза молодежи освобождены 599 лиц, по незнанию сбившихся с правильного пути и раскаявшихся в содеянном, им назначено более легкое наказание. Все это служит укреплению в нашем обществе атмосферы гуманизма, милосердия и взаимного доверия.
Особое внимание мы должны уделять повышению участия молодежи в демократических процессах в стране, росту ее политической и социальной активности.
Безусловно, Союз молодежи, объединяющий в своих рядах 7 миллионов 680 тысяч юношей и девушек, проводит на местах подобную работу, однако необходимо повысить ее эффективность. Если молодежь, обладающая глубокими знаниями, твердой гражданской позицией, примет активное участие в предстоящих в нынешнем году выборах в парламент и местные Кенгаши и по их результатам займет достойные места в органах представительной власти, это будет способствовать обеспечению интересов не только молодого поколения, но и всего нашего народа.
Как всем вам хорошо известно, в нынешнее неспокойное, тревожное время усиливаются различные угрозы, направленные на то, чтобы завоевать сознание и сердца молодежи. В борьбе с этими вызовами на основе принципа «Просвещение – против невежества» мощным источником силы для нас служат славная история и богатая культура нашего народа, деяния великих предков, национальные интересы родного Узбекистана.
Выдвинутая Узбекистаном на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН инициатива о принятии Конвенции о правах молодежи имеет большое значение не только для граждан нашей страны, но и для защиты прав более двух миллиардов молодых людей на всей планете.
Если мы действительно стремимся построить великое будущее Узбекистана, то уже сегодня должны создать все необходимые условия для нашей молодежи.
В этой связи заверяю вас: работу, проводимую с целью воплощения надежд, идей и инициатив молодежи, мы не только продолжим, но и поднимем на качественно новый, еще более высокий уровень.
Дорогие мои!
Мы поставили перед собой очень важные и ответственные задачи, и это требует от нашего народа, в том числе от вас, мобилизации всех сил и возможностей.
Уверен, что вы, овладев современными знаниями и достижениями прогресса, своей практической работой, энергией и смелостью докажете, что являетесь достойными сыновьями и дочерьми нашей великой Родины.
Еще раз поздравляю вас с Днем молодежи, желаю крепкого здоровья, удачи и успехов во всех ваших благих начинаниях.