Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi
AQSH sertifikatlangan ilk savdo missiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida poytaxtimizda 18-20-iyun kunlari Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, mamlakatimizning Vashingtondagi elchixonasi tomonidan AQSH savdo vazirligi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda savdo, moliya, metallurgiya, aviatsiya, logistika, qishloq xoʻjaligi, mashinasozlik, taʼlim, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, geologiya, dasturiy taʼminot kabi sohalarda faoliyat yurituvchi vazirlik va idoralar, kompaniya va firmalar rahbarlari, biznes doiralar vakillari ishtirok etdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov, Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov va boshqalar Prezidentimizning Amerika Qoʻshma Shtatlariga tashrifidan ushbu mamlakat bilan koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarida yangi sahifa ochilganini taʼkidladi.
Ushbu tashrifdan soʻng mamlakatimizda biznes yuritish istagida boʻlgan AQSH kompaniyalari soni ortib, ular bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan istiqbolli qoʻshma loyihalar koʻpaydi.
Tadbirda amerikalik ishbilarmonlarga mamlakatimizda savdo-investitsiya, qurilish, energetika, transport, moliya, qishloq xoʻjaligi, taʼlim, toʻqimachilik kabi sohalarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan istiqbolli loyihalar taqdim etildi, qator yoʻnalishlar boʻyicha foydali bitimlar imzolandi.
“Oʻzagrotexsanoatxolding” aksiyadorlik jamiyati tomonidan AQSHning “General Electric”, “John Deere” va “CAT/Zeppelin” kabi kompaniyalari vakillari bilan oʻtkazilgan uchrashuvlar soʻnggida mamlakatimizda qishloq xoʻjaligi texnikasi ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulotlarni mahalliylashtirish, qoʻshma korxonalar tashkil etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
“B2B” shaklidagi uchrashuvlarda AQSH savdo-investitsiya kompaniyalarining mamlakatimizda biznes faoliyatini yanada kengaytirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi mamlakatlarimiz savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini kengaytirishdagi manfaatli sheriklikni yoʻlga qoʻyish uchun oʻziga xos platforma boʻlib xizmat qiladi.

Uzbekistan – American Business Forum
Within the framework of the certified American trade mission’s visit to Uzbekistan, Uzbekistan – American business forum was held in Tashkent on June 18-20.
The event, organized by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, the Chamber of Commerce and Industry, the Embassy of Uzbekistan in Washington, together with the U.S. Department of Commerce and other organizations, was attended by heads of ministries, agencies, companies, and business representatives working in the fields of trade, finance, metallurgy, aviation, logistics, agriculture, mechanical engineering, education, healthcare, pharmaceuticals, geology, software.
At the forum, American entrepreneurs were presented promising projects, the implementation of which is planned in the areas of trade, investment, construction, energy, transport, finance, agriculture, education, textile industry. Agreements were signed in a number of areas.
Following the meetings of managers of the joint-stock company “Uzagrotechsanoatholding” with representatives of the American companies General Electric, John Deere and CAT/Zeppelin, agreements were reached on production of agricultural equipment in the country, localization of goods and products, and creation of joint ventures.
At B2B meetings, views were exchanged on expansion of business activities of the American trade and investment companies in Uzbekistan.