Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi
AQSH sertifikatlangan ilk savdo missiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida poytaxtimizda 18-20-iyun kunlari Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, mamlakatimizning Vashingtondagi elchixonasi tomonidan AQSH savdo vazirligi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan tadbirda savdo, moliya, metallurgiya, aviatsiya, logistika, qishloq xoʻjaligi, mashinasozlik, taʼlim, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, geologiya, dasturiy taʼminot kabi sohalarda faoliyat yurituvchi vazirlik va idoralar, kompaniya va firmalar rahbarlari, biznes doiralar vakillari ishtirok etdi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzoqov, Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov va boshqalar Prezidentimizning Amerika Qoʻshma Shtatlariga tashrifidan ushbu mamlakat bilan koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarida yangi sahifa ochilganini taʼkidladi.
Ushbu tashrifdan soʻng mamlakatimizda biznes yuritish istagida boʻlgan AQSH kompaniyalari soni ortib, ular bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan istiqbolli qoʻshma loyihalar koʻpaydi.
Tadbirda amerikalik ishbilarmonlarga mamlakatimizda savdo-investitsiya, qurilish, energetika, transport, moliya, qishloq xoʻjaligi, taʼlim, toʻqimachilik kabi sohalarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan istiqbolli loyihalar taqdim etildi, qator yoʻnalishlar boʻyicha foydali bitimlar imzolandi.
“Oʻzagrotexsanoatxolding” aksiyadorlik jamiyati tomonidan AQSHning “General Electric”, “John Deere” va “CAT/Zeppelin” kabi kompaniyalari vakillari bilan oʻtkazilgan uchrashuvlar soʻnggida mamlakatimizda qishloq xoʻjaligi texnikasi ishlab chiqarishni rivojlantirish, mahsulotlarni mahalliylashtirish, qoʻshma korxonalar tashkil etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
“B2B” shaklidagi uchrashuvlarda AQSH savdo-investitsiya kompaniyalarining mamlakatimizda biznes faoliyatini yanada kengaytirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston – AQSH biznes-forumi mamlakatlarimiz savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini kengaytirishdagi manfaatli sheriklikni yoʻlga qoʻyish uchun oʻziga xos platforma boʻlib xizmat qiladi.

Бизнес-форум УЗБЕКИСТАН – США
В рамках визита Сертифицированной торговой миссии Соединенных Штатов Америки в Узбекистан 18-20 июня в столице состоялся бизнес-форум Узбекистан – США.
В мероприятии, организованном Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палатой, посольством нашей страны в Вашингтоне совместно с Министерством торговли США и другими организациями, приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и фирм, представители деловых кругов, работающие в сферах торговли, финансов, металлургии, авиации, логистики, сельского хозяйства, машиностроения, образования, здравоохранения, фармацевтики, геологии, программного обеспечения.
Министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, председатель Торгово-промышленной палаты А.Икромов и другие отметили, что визит Президента Узбекистана в Соединенные Штаты Америки открыл новую страницу в многостороннем сотрудничестве двух стран.
После этого визита увеличилось количество компаний США, желающих вести бизнес в нашей стране, перспективных совместных проектов.
На форуме американским предпринимателям были представлены перспективные проекты, реализация которых планируется в сферах торговли, инвестиций, строительства, энергетики, транспорта, финансов, сельского хозяйства, образования, текстильной промышленности, подписаны соглашения по ряду направлений.
По итогам встреч руководителей акционерного общества «Узагротехсаноатхолдинг» с представителями американских компаний “General Electric”, “John Deere” и “CAT/Zeppelin” достигнуты соглашения по производству в стране сельскохозяйственной техники, локализации товаров и продуктов, созданию совместных предприятий.
Во время встреч в формате "B2B" состоялся обмен мнениями по вопросам расширения бизнес-деятельности торгово-инвестиционных компаний США в нашей стране.
Бизнес-форум Узбекистан – США служит своеобразной платформой для укрепления взаимовыгодного партнерства и расширения торгово-экономического сотрудничества двух государств.