Energetika va kimyo sohalaridagi investitsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-iyun kuni neft-gaz, kimyo va elektr energetikasi sohalaridagi investitsiya loyihalarini yanada jadallashtirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Ushbu sohalar sanoat va tadbirkorlik rivoji, aholi turmush darajasiga asos bo‘lishi bilan juda muhimdir. Shu bois mazkur tarmoqlarda ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Xususan, joriy yilda 2 milliard 730 million dollar investitsiyalarni o‘zlashtirish hisobiga neft-gaz sohasida 16 ta, 850 million dollar evaziga kimyo tarmog‘ida 17 ta, 1 milliard dollardan ziyod mablag‘ vositasida elektr energetikasi bo‘yicha 28 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda ushbu loyihalar muhokama qilinib, ularning ijrosi bo‘yicha mutasaddilarning hisobоti eshitildi.
Davlatimiz rahbari energiya resurslari ishlab chiqaruvchi, taqsimlovchi va yetkazib beruvchi korxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, uglevodorodlar qazib olish hajmini ko‘paytirish, mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
To‘raqo‘rg‘on, Navoiy, Taxiatosh issiqlik elektr stansiyalarida olib borilayotgan qurilish va modernizatsiya ishlarini tezroq yakunlab, bu yil foydalanishga topshirish, Toshkent va Surxondaryo viloyatlarida zamonaviy bug‘-gaz qurilmalarini o‘rnatish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish yuzasidan topshiriqlar berildi. Elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini yanada keng joriy etish kerakligi qayd etildi.
“Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida polivinilxlorid, kaustik soda va metanol, Jizzax plastmassa zavodida to‘qimachilik sohasi uchun kimyoviy qo‘shimchalar ishlab chiqarish loyihalarini foydalanishga topshirish, Yangiyer shahrida ammiak va karbamid ishlab chiqarish loyihasini jadallashtirish bo‘yicha vazifalar qo‘yildi.
– Iqtisodiyotimiz raqobatbardoshligini oshiruvchi ushbu tarmoqlardagi investitsiya loyihalarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish kerak. Bu boshqa turdosh va yondosh sohalar rivojini ham ta’minlab, ko‘plab ish joylari yaratadi, – dedi Prezident.
Yig‘ilishda neft-gaz, kimyo va elektr energetikasi sohalarida bu yil yakunida kutilayotgan natijalar hamda kelgusi yilga mo‘ljallangan rejalar ko‘rib chiqildi.

Realization of investment projects in energy, chemical industries instructed to be accelerated
On June 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with government officials to discuss the acceleration of the implementation of investment projects in the oil and gas, chemical and power industries.
These sectors are instrumental in the development of manufacturing industry and entrepreneurship, in the elevation of living standards. Therefore, these areas have numerous promising projects under implementation.
Thus, this year 16 projects are planned to be realized in the oil and gas sector by mobilizing investments for 2 billion 730 million dollars, 17 projects for 850 million dollars in the chemical industry, and 28 projects for more than 1 billion dollars in the electric power industry.
The meeting served for discussion of projects, while responsible officials presented reports on the progress of their implementation.
The head of state stressed the need for financial support for enterprises – manufacturers, distributors and suppliers of energy resources, enhancement of hydrocarbon production and manufacturing of goods.
The President ordered to accelerate and complete in the current year the works on the construction and modernization of Turakurgan, Navoi, Takhiatash thermal power stations, and to activate the installation of modern gas-steam installations in Tashkent and Surkhandarya regions. The need for a wider implementation of the Automated System of Accounting and Control of Electricity was pointed out in particular.
Objectives were defined in the commissioning of production lines for polyvinyl chloride, caustic soda and methanol in the joint-stock company Navoiazot and chemical additives for the textile industry at the Jizzakh Plastic Plant, for stepping up the execution of a project for the production of ammonia and carbamide in the city of Yangiyer.
“Investment projects in these sectors, which augment the competitiveness of our economy, should be carried out qualitatively and in time. We must bear in mind that they also help ensure the development of related industries and create many jobs,” the President said.
The meeting served to review the results projected to be achieved in the oil and gas, chemical and electric power industries by the end of the year, as well as plans for the next year.