Oʻzbekiston Prezidentining Bishkek uchrashuvlari
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Qirgʻiziston Prezidentini SHHTdagi muvaffaqiyatli raisligi bilan tabrikladi.
Prezidentlar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Oʻzaro savdo hajmi ortmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya yoʻlga qoʻyilmoqda, madaniy-gumanitar almashuv kengaymoqda.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikka doir va mintaqaviy ahamiyatga ega masalalar koʻrib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf Gʻani bilan muzokara oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari turli darajadagi ikki tomonlama muloqotlar faollashgani, oʻzaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlik va gumanitar almashuvlar kengayib borayotganini taʼkidladi.
Uchrashuvda Afgʻonistonning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga koʻmaklashish va ushbu mamlakatni Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik jarayonlariga jalb etishga qaratilgan dastur va loyihalarni roʻyobga chiqarishning amaliy masalalari koʻrib chiqildi.
Ashraf Gʻani Afgʻonistondagi vaziyatni tinch yoʻl bilan hal etish borasidagi faol saʼy-harakatlari uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari BMT Bosh kotibining siyosiy masalalar boʻyicha oʻrinbosari Rozmari DiKarlo xonim bilan ham uchrashdi.
Muzokarada Oʻzbekiston bilan BMT institutlari oʻrtasidagi Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishishga qaratilgan koʻp qirrali sheriklik istiqbollari koʻrib chiqildi.
Markaziy Osiyoda xavfsizlik va taraqqiyotni taʼminlashning dolzarb masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Orol fojiasi oqibatlarini, jumladan, BMT shafeʼligidagi Orolboʻyi mintaqasi uchun koʻp sheriklik Trast fondi doirasida bartaraf etish boʻyicha faol saʼy-harakatlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Rozmari DiKarlo samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
BMTning yuqori martabali vakili Yaqin Sharqdagi qurolli mojarolar hududidan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarini qaytarish boʻyicha missiya muvaffaqiyatli amalga oshirilganini alohida qayd etdi.
Uchrashuv yakunida ustuvor loyiha va dasturlarni birgalikda ilgari surish orqali oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash borasidagi intilish qatʼiy ekani taʼkidlandi.
Shu kuni Qirgʻiziston davlat filarmoniyasida SHHT Davlat rahbarlari kengashining Bishkek sammiti ishtirokchilari uchun konsert dasturi namoyish qilindi.

Бишкекские встречи Президента Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 июня 2019 года прибыл в Бишкек для участия в очередном заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В международном аэропорту "Манас" главу нашего государства встретил Премьер-министр Кыргызстана Мухаммедкалий Абилгазиев.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
Глава нашего государства поздравил Президента Кыргызстана с успешным председательством в ШОС.
Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
Глава нашего государства отметил активизацию двусторонних контактов на разных уровнях, рост взаимной торговли, развитие обоюдовыгодного экономического сотрудничества и гуманитарных обменов.
На встрече рассмотрены практические вопросы продвижения конкретных программ и проектов, направленных на содействие социально-экономическому восстановлению Афганистана и вовлечение этой страны в региональное сотрудничество в Центральной Азии.
Ашраф Гани выразил глубокую признательность Президенту нашей страны за активные усилия по скорейшему мирному урегулированию ситуации в Афганистане.
Глава нашего государства встретился с заместителем Генерального секретаря ООН по политическим вопросам госпожой Розмари ДиКарло.
На переговорах рассмотрены перспективы многопланового партнерства Узбекистана с институтами ООН, направленного на достижение Целей устойчивого развития.
Особое внимание уделено актуальным вопросам обеспечения безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.
Отмечена важность продолжения активных усилий по преодолению последствий Аральской катастрофы, в том числе в рамках Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья в Узбекистане.
Розмари ДиКарло поблагодарила главу нашего государства за теплый прием и передала приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Высокий представитель ООН особо отметила успешно проведенную миссию по возвращению граждан Республики Узбекистан из горячих точек на Ближнем Востоке.
В заключение подтверждена общая приверженность дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества путем совместного продвижения приоритетных проектов и программ.
В этот же день в Государственной филармонии Кыргызстана в честь участников Бишкекского саммита ШОС состоялся концерт.