O‘zbekiston Prezidenti ShHT va OHIChK sammitlarida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti joriy yil 13-14 iyun kunlari Bishkek shahrida bo‘lib o‘tadigan Shanxay hamkorlik tashkiloti hamda 15 iyun kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tadigan Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning navbatdagi sammitlarida ishtirok etadi.
ShHTga a’zo davlatlar rahbarlari kengashi majlisining kun tartibidan ustuvor yo‘nalishlarda, jumladan, siyosat, iqtisodiyot va xavfsizlik sohalarida ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan. Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashish ko‘zda tutilgan.
Sammit yakunida Bishkek deklaratsiyasi qabul qilinishi, shuningdek, tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali sheriklikni, jumladan, hududlararo aloqalarni, raqamlashtirish va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, ekologiya, turizm, sport va boshqa sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan hujjatlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengashning beshinchi sammiti "Xavfsiz va yanada ravnaq topgan mintaqa sari yagona nazar bilan" mavzusi ostida o‘tadi. Uning ishida kengashga a’zo va kuzatuvchi mamlakatlardan, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlardan 30 dan ziyod delegatsiya ishtirok etishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Bishkek va Dushanbe shaharlarida bo‘lib o‘tadigan sammitlardagi ishtiroki doirasida xorijiy delegatsiyalar rahbarlari bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar ham o‘tkazadi.

The President to attend SCO and CICA summits
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the upcoming summit meetings of the Shanghai Cooperation Organization, due 13-14 June in Bishkek, and the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia, scheduled for June 15 in Dushanbe.
The agenda of the SCO Council of Heads of State session contains issues pertinent to the enhancement and consolidation of multilateral cooperation in priority areas, including in political, economic and security matters. Participants are also expected to exchange views on pressing issues of international and regional nature.
Bishkek Declaration is anticipated to be adopted toward the end of the summit meeting, so is a package of documents aimed at expanding the multidimensional partnership within the organization, including the enlargement of ties among regions of member nations and cooperation in digitalization and information and communication technologies, environment, tourism, sports and other areas.
The fifth summit of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia will focus on the motto “Single vision for a safer and more prosperous region”. Over 30 delegations of participating countries and observers as well as international and regional organizations are said to attend the session.
As part of participation in summits in Bishkek and Dushanbe, the President of Uzbekistan plans to hold a number of bilateral meetings with heads of other delegations.