O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Yevropa kengashi Prezidentini qabul qildi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Yevropa kengashi Prezidenti Donald Tuskni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari yuqori martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, Yevropa ittifoqi bilan konstruktiv siyosiy muloqot hamda savdo-iqtisodiy, innovatsion, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar sohalarda samarali amaliy hamkorlik rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa ittifoqi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25 yil to‘ladigan joriy yilda Yevropa Kengashi Prezidentining mamlakatimizga ilk tashrifi ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish va mustahkamlashdan ikki tomon ham manfaatdor ekani va bunga intilayotganidan dalolat beradi.
“O‘zbekiston – YeI” hamkorlik kengashi va qo‘mitasining muntazam majlislari, parlamentlararo almashinuvlarning rivojlanayotgani, Yevropa ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Federika Mogerini va boshqa oliy martabali vakillarning mamlakatimizga tashriflari keyingi yillarda o‘zaro aloqalar faollashganini ko‘rsatmoqda.
Mamlakatimiz va YeI o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida yangi bitim loyihasi yuzasidan muzokaralar boshlangan.
Yevropa ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi va investitsiya loyihalari soni ortmoqda. O‘zaro savdo va ivestitsiyalarni yanada ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha maslahatalashuvlar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, yevropalik hamkorlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi masalasida ko‘maklashmoqda.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan sheriklik qayta yo‘lga qo‘yildi va kengaymoqda, mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlarida Yevropa investitsiya banki ishtirokida ilk qo‘shma loyihalar amalga oshirila boshlandi.
“Gorizont-2020” va “Erazmus plyus” dasturlari doirasida faol ilmiy va o‘quv almashinuvlari amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda asosiy e’tibor iqtisodiyot, savdo, innovatsiya va investitsiyalar, transport, fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalariga qaratildi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar Yevropa biznesining yetakchi vakillari yurtimizda yanada keng faoliyat yuritishlari, mamlakatimizga eng yangi texnologiyalar, ilg‘or tajriba va yuksak standartlarni faol jalb qilish uchun imkoniyatlar ochayotgani alohida ta’kidlandi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasiga muvofiq mintaqada o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Yevropa kengashi Prezidenti O‘zbekistonning Orol dengizi havzasidagi ekologik halokatning salbiy oqibatlarini bartaraf etish borasidagi amaliy sa’y-harakatlariga yuksak baho berdi, Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p sheriklik asosidagi trast fondi doirasida faol hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik boshqa dolzarb masalalar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida butun mintaqa barqarorligi va izchil taraqqiyotini ta’minlash yo‘lida keng ko‘lamli sheriklikni yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasida tomonlarning intilishi qat’iy ekani ta’kidlandi.

President of the Republic of Uzbekistan receives the President of the European Council
On May 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President of the European Council Donald Tusk, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
The Head of the state, warmly welcoming the distinguished guest, noted with deep satisfaction the development of constructive political dialogue and productive practical cooperation with the European Union in trade-economic, innovation, scientific-technical and cultural-humanitarian fields.
It was emphasized that the first visit of the President of the European Council to Uzbekistan, taking place on the occasion of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between the Republic of Uzbekistan and the European Union, indicates a growing mutual desire to expand and strengthen multifaceted partnership.
Regular meetings of the Council and Uzbekistan – EU Cooperation Committee, development of inter-parliamentary exchanges, visits of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini and other high representatives of the European Union to Uzbekistan show the intensification of contacts in recent years.
Negotiations have begun on the draft new Agreement on expanded partnership and cooperation between Uzbekistan and the EU.
The trade turnover and a portfolio of investment projects with the European Union countries grow. Consultations are held on creating favorable conditions for further increasing mutual trade operations and investments.
In addition, European partners assist in issues of Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization.
Partnership with the European Bank for Reconstruction and Development has been resumed and expanded, implementation of the first joint projects with participation of the European Investment Bank in priority sectors of the country’s economy has been launched.
Active scientific and educational exchanges are carried out within the framework of Horizon 2020 and Erasmus + programs.
At the meeting, main attention was paid to issues of further expanding practical cooperation in economy, trade, innovation and investment, transport, science, education and healthcare.
It was emphasized that the ongoing reforms in Uzbekistan to liberalize the economy open up opportunities for a broader presence of the leading European business, actively attracting the latest technologies, advanced experience and high standards to Uzbekistan.
The importance of strengthening cooperation in the region in accordance with the provisions of the new EU Strategy for Central Asia was noted.
The President of the European Council highly appreciated the practical efforts of Uzbekistan to overcome the negative consequences of the environmental disaster in the Aral Sea basin. He confirmed his readiness for active cooperation within the framework of the Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region.
The sides also exchanged views on other current issues of international and regional agenda, including the peaceful settlement of the situation in Afghanistan.
In conclusion, the mutual commitment to further strengthening full-scale partnership and expanding multifaceted cooperation in the interests of ensuring the stability and sustainable development of the entire region was highlighted.