O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Yevropa kengashi Prezidentini qabul qildi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Yevropa kengashi Prezidenti Donald Tuskni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari yuqori martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, Yevropa ittifoqi bilan konstruktiv siyosiy muloqot hamda savdo-iqtisodiy, innovatsion, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar sohalarda samarali amaliy hamkorlik rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa ittifoqi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25 yil to‘ladigan joriy yilda Yevropa Kengashi Prezidentining mamlakatimizga ilk tashrifi ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish va mustahkamlashdan ikki tomon ham manfaatdor ekani va bunga intilayotganidan dalolat beradi.
“O‘zbekiston – YeI” hamkorlik kengashi va qo‘mitasining muntazam majlislari, parlamentlararo almashinuvlarning rivojlanayotgani, Yevropa ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Federika Mogerini va boshqa oliy martabali vakillarning mamlakatimizga tashriflari keyingi yillarda o‘zaro aloqalar faollashganini ko‘rsatmoqda.
Mamlakatimiz va YeI o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida yangi bitim loyihasi yuzasidan muzokaralar boshlangan.
Yevropa ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi va investitsiya loyihalari soni ortmoqda. O‘zaro savdo va ivestitsiyalarni yanada ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha maslahatalashuvlar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, yevropalik hamkorlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi masalasida ko‘maklashmoqda.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan sheriklik qayta yo‘lga qo‘yildi va kengaymoqda, mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlarida Yevropa investitsiya banki ishtirokida ilk qo‘shma loyihalar amalga oshirila boshlandi.
“Gorizont-2020” va “Erazmus plyus” dasturlari doirasida faol ilmiy va o‘quv almashinuvlari amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda asosiy e’tibor iqtisodiyot, savdo, innovatsiya va investitsiyalar, transport, fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalariga qaratildi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar Yevropa biznesining yetakchi vakillari yurtimizda yanada keng faoliyat yuritishlari, mamlakatimizga eng yangi texnologiyalar, ilg‘or tajriba va yuksak standartlarni faol jalb qilish uchun imkoniyatlar ochayotgani alohida ta’kidlandi.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasiga muvofiq mintaqada o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Yevropa kengashi Prezidenti O‘zbekistonning Orol dengizi havzasidagi ekologik halokatning salbiy oqibatlarini bartaraf etish borasidagi amaliy sa’y-harakatlariga yuksak baho berdi, Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p sheriklik asosidagi trast fondi doirasida faol hamkorlik qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik boshqa dolzarb masalalar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida butun mintaqa barqarorligi va izchil taraqqiyotini ta’minlash yo‘lida keng ko‘lamli sheriklikni yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasida tomonlarning intilishi qat’iy ekani ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан принял Президента Европейского совета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня принял Президента Европейского совета Дональда Туска, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя высокого гостя, с глубоким удовлетворением отметил развитие конструктивного политического диалога и продуктивного практического сотрудничества с Евросоюзом в торгово-экономической, инновационной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах.
.jpg)
Подчеркнуто, что первый визит Президента Европейского совета в Узбекистан, проходящий в год 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Евросоюзом, свидетельствует об усиливающемся взаимном стремлении расширять и укреплять многоплановое партнерство.
Об активизации контактов в последние годы говорят регулярно проводимые заседания Совета и Комитета сотрудничества «Узбекистан-Евросоюз», развитие межпарламентских обменов, неоднократные визиты в нашу страну Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини и других высоких представителей Евросоюза.
Начаты переговоры по проекту нового Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между нашей страной и ЕС.
Растут объемы товарооборота и портфель инвестиционных проектов со странами Евросоюза. Ведутся консультации по формированию благоприятных условий для дальнейшего увеличения взаимных торговых операций и инвестиций.
Кроме того, европейские партнеры оказывают содействие в вопросах вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Возобновлено и расширяется партнерство с Европейским банком реконструкции и развития, начата реализация первых совместных проектов с участием Европейского инвестиционного банка в приоритетных отраслях экономики нашей страны.
Осуществляются активные научные и образовательные обмены в рамках программ «Горизонт-2020» и «Эразмус плюс».
В ходе встречи основное внимание уделено вопросам дальнейшего расширения практического сотрудничества в сферах экономики, торговли, инноваций и инвестиций, транспорта, науки, образования и здравоохранения.
Особо подчеркивалось, что проводимые в нашей стране реформы по либерализации экономики открывают возможности для более широкого присутствия ведущего европейского бизнеса, активного привлечения в Узбекистан новейших технологий, передового опыта и высоких стандартов.
Отмечена важность усиления взаимодействия в регионе в соответствии с положениями новой Стратегией Евросоюза по Центральной Азии.
Президент Евросовета высоко оценил практические усилия Узбекистана по преодолению негативных последствий экологической катастрофы в бассейне Аральского моря. Он подтвердил готовность к активному взаимодействию в рамках Многопартнерского трастового фонда для региона Приаралья.
В ходе беседы состоялся также обмен мнениями по другим актуальным вопросам международной и региональной повестки, включая мирное урегулирование ситуации в Афганистане.
В заключение встречи подчеркнута обоюдная приверженность дальнейшему укреплению полномасштабного партнерства и расширению многопланового сотрудничества в интересах обеспечения стабильности и устойчивого развития всего региона.