O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28 may kuni ilm-fan va oliy ta’lim sohasini rivojlantirish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda 24 may kuni O‘zbekiston Milliy universitetida oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari, akademiklar, olimlar, yosh tadqiqotchilar bilan bo‘lgan uchrashuvda aytilgan takliflar va dolzarb masalalar muhokama qilindi.
O‘sha uchrashuvda davlatimiz rahbari ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirishga doir takliflarni muhokama qilish uchun maxsus maydon yaratish maqsadida Respublika fan va texnologiyalar kengashini tashkil etishni taklif qilgan, olimlar buni qo‘llab-quvvatlagan edi.
Yig‘ilishda mazkur kengashning asosiy vazifalari belgilab berildi. Jumladan, sohaga oid davlat dasturlarini shakllantirish va markazlashgan tartibda moliyalashtirish orqali ilm-fanni tubdan rivojlantirish, yuksak natijadorlikka yo‘naltirilgan ixtisosliklar bo‘yicha milliy laboratoriyalar tizimini yaratish, ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish, xalqaro reytinglarda mamlakatimiz fani nufuzini ko‘tarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Iqtisodiyotda yuqori samara beradigan va ijtimoiy masalalarni oqilona hal etishga qaratilgan yo‘nalishlar belgilanib, ularni rivojlantirishga mas’ullar biriktirildi.
O‘zbekiston Milliy universiteti va Toshkent davlat texnika universiteti negizida ilmiy maktablar yaratish, nanotexnologiyalar, materialshunoslik, yarimo‘tkazgichlar fizikasi, biofizika va bioximiya, biotexnologiyalar bo‘yicha olimlar avlodini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, olimlar bilan uchrashuvda to‘rtta yo‘nalish bo‘yicha doimiy komissiyalar tuzishga kelishib olingan edi. Bu galgi yig‘ilishda mazkur komissiyalarning vazifalari, komissiya a’zolarining ish tartibi va mas’uliyati belgilandi.
Birinchi komissiya ilmiy-tadqiqot muassasalari faoliyatini doimiy tahlil qilib, mavjud muammolarni bartaraf etishga amaliy yordam ko‘rsatadi.
Ikkinchi komissiya oliy ta’lim muassasalaridagi o‘quv jarayoni hamda ta’lim sifatini tahlil qiladi va unga baho beradi.
Uchinchi komissiya oliy o‘quv yurtlaridagi ma’naviy-ma’rifiy ishlar, 5 ta tashabbusning amalga oshirilishini tahlil qiladi.
To‘rtinchi komissiya oliy ta’lim va ilm-fan sohasida salmoqli yutuqlarga erishgan xorijdagi vatandoshlarimizni yurtimizda mutaxassisligi bo‘yicha faoliyatga jalb qilish bo‘yicha ish olib boradi.
– Bu ishlardan asosiy maqsad mamlakatimizda inson kapitalini rivojlantirish. Xomashyo va uni qayta ishlash bilan uzoqqa borib bo‘lmaydi. Qolaversa, ishlab chiqarishda qo‘shimcha qiymat olish uchun ham innovatsiyalar kerak. Shu bois ilm-fan taraqqiyotimizning muhim yo‘nalishi, tayanchi bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Akademik olimlar, professor-o‘qituvchilarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, talabalarga zamonaviy shart-sharoit yaratish, ular orasidan bo‘lajak ilm-fan vakillarini topib, kamolga yetkazish zarurligi ta’kidlandi.
Mamlakatimizda ilm-fanni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini aniq belgilab, ilmiy tadqiqotlarni moliyalashtirishning yangi tizimini joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев: Основная цель - развивать человеческий капитал в нашей стране
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 мая провел совещание, посвященное задачам развития сферы науки и высшего образования.
Обсуждены предложения и актуальные вопросы, озвученные в ходе состоявшейся 24 мая встречи с руководителями высших образовательных и научно-исследовательских учреждений, академиками, учеными и молодыми исследователями в Национальном университете Узбекистана.
На той встрече глава государства предложил образовать Республиканский совет по науке и технологиям, чтобы создать специальную площадку для обсуждения предложений касательно развития науки и инноваций, что было поддержано учеными.
На совещании определены основные задачи данного совета. В частности, даны поручения по кардинальному развитию научной сферы путем формирования государственных программ и централизованного финансирования, организации национальной системы лабораторий по наукоемким отраслям, коммерциализации научных разработок, повышению позиций отечественной системы науки в международных рейтингах.
Определены направления работы по развитию наиболее значимых для экономики сфер и научному решению социальных вопросов, а также ответственные за эту работу лица.
Отмечена необходимость создания научных школ на базе Национального университета Узбекистана и Ташкентского государственного технического университета, формирования нового поколения ученых в области нанотехнологий, материаловедения, физики полупроводников, биофизики и биохимии, биотехнологий.
На упомянутой встрече с учеными участники договорились создать постоянные комиссии по четырем направлениям. В ходе совещания определены задачи указанных комиссий, порядок работы и сфера ответственности их членов.
Первая комиссия будет заниматься постоянным анализом деятельности научно-исследовательских учреждений и оказывать практическую помощь в решении их проблем.
Задачей второй комиссии являются анализ и оценка учебного процесса и качества образования в высших учебных заведениях.
Третья комиссия займется анализом духовно-просветительской работы и реализацией Пяти инициатив в вузах.
Привлечением наших соотечественников за рубежом, достигших весомых успехов в сфере высшего образования и науки, будет заниматься четвертая комиссия.
– Основная цель этой работы - развивать человеческий капитал в нашей стране. Одним только сырьем и его переработкой далеко не продвинуться. Более того, инновации нужны для создания добавленной стоимости в производстве. Поэтому наука будет важным направлением, точкой опоры нашего развития, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость усиления социальной защиты академиков, профессоров и преподавателей, создания современных условий для студентов, выявления и подготовки молодых талантов - будущих ученых.
Поручено конкретно определить приоритетные направления развития отечественной науки и внедрить новую систему финансирования научных исследований.